Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Karaloğlu’ndan engelli çocuklar için Mola Evleri Projesi müjdesi

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR FARKINDALIK GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLEDİĞİ “UÇURTMA ŞENLİĞİ”NE KATILAN DİYARBAKIR VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, ENGELLİ BİREYLERE SAHİP EBEVEYNLERİN GÜNDELİK İŞLERİNİ YAPABİLMELERİ İÇİN ÇOCUKLARINI BIRAKABİLECEKLERİ MOLA EVLERİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vali Karaloğlu’ndan engelli çocuklar için Mola Evleri Projesi müjdesi
225 views
20 Mart 2021 - 18:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle düzenlediği uçurtma şenliği etkinliğine katılan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, engelli bireylere sahip ebeveynlerin gündelik işlerini yapabilmeleri için çocuklarını bırakabilecekleri Mola Evleri Projesi’ni hayata geçireceklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü’nü gerçekleştirdiği uçurtma şenliğiyle kutladı. Kent Ormanı’nda düzenlenen şenliğe Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ayhan Kardan, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, AK Parti Sur İlçe Başkan Vekili İhsan Akkaya, daire başkanları, down sendromlu çocuklar ile aileleri katıldı. Down sendromunun tedavi edilecek bir hastalık olmadığını, bir farklılık olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Bir eksikleri yok fazlalıkları var, artı bir kromozom fazlalığı var. Down sendromlu bireylerin farkında olmak onların farkındalığını kabul ederek toplum içerisindeki yerlerini almasını sağlamak önemlidir. Onun için de 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak etkinlikler yapılıyor. Bizde bu vesileyle Kent Ormanı’nda etkinlik düzenledik” dedi.

“Down sendromluların daha iyi yaşam koşulları için toplum duyarlı olmalı”

Down sendromluların toplumun içerisinde hak ettikleri yeri alması noktasında üzerlerine düşen tüm görevleri yapmaya hazır olduklarını ifade eden Vali Karaloğlu, bugün down sendromlularla birlikte olmaktan keyif aldığını kaydetti. Down sendromlularla ilgili topluma da önemli görevler düştüğünü aktaran Vali Karaloğlu, “Down sendromlu bireylerimizin farklılıklarını fark ederek yaşamamız gerekir. Onların farklarını fark ettiğimizde onların farklarına uygun yaşamı bilinçlendirdiğimizde toplum da daha huzurlu olacak” diye konuştu.

“Mola Evleri Projesi’ni yaygınlaştıracağız”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin engelli bireylerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “İhalesini yaptık ve bitirdik, Diyarbakır’da ilk defa Mola Evleri oluşturuyoruz. Birçok anne ve baba engelli yavrusunu bırakıp dışarıya çıkamadığı için, yıllarca evinden çıkamayan anne ve babalar olduğunu biliyoruz. Özellikle annelerin günün belirli saatlerinde çocuklarını Mola Evi’ne bırakabilecek. Anneler çocuğunu bıraktığı saatte dışarıdaki işlerini rahatlıkla yapabilecek. İlk etapta Mola Evleri’ni Yenişehir ve Kayapınar’da inşa edeceğiz. 4-5 ay içerisinde tamamlayıp özellikle yaşamını engelli çocuğuna vakfetmiş vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Zaman içerisinde ihtiyaca göre bunların sayısını da artırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Karaloğlu down sendromlu çocuklarla fidan dikti

Yapılan konuşmaların ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, down sendromlu çocuk ve aileleriyle bir araya geldi. Down sendromlularla yakından ilgilenen ve onlarla bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu, ayrıca çocukların uçurtma uçurma heyecanlarına ortak oldu. Down sendromlu çocuklarla uçurtma uçuran Vali Karaloğlu, etkinlik sonunda yine çocuklarla birlikte Kent Ormanı’na fidan dikti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.