Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sur sokaklarında faytonla nostalji

DİYARBAKIR’IN TARİHİ SUR İLÇESİNDE YERİNİ ALAN FAYTONLA VATANDAŞLAR ADETA NOSTALJİYİ YAŞADI. ELEKTRİKLİ FAYTONLARIN YERİNİ ALDIĞI SUR GAZİ CADDESİNDE VATANDAŞLAR, CADDENİN ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILIP, ESKİYİ ANDIRAN PROJELERİN OLMASININ DAHA GÜZEL OLACAĞINI DİLE GETİRDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sur sokaklarında faytonla nostalji
107 views
21 Ağustos 2020 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yerini alan faytonlar, vatandaşlara adeta nostaljiyi yaşattı. Elektrikli faytonların yerini aldığı Sur Gazi Caddesi’nde vatandaşlar, caddenin araç trafiğine kapatılıp, eskiyi andıran projelerin olmasının daha güzel olacağını dile getirdi.

Tarihi Sur ilçesinde 1993 yılına kadar faytonlar yerini alırken, 1993’den itibaren yerini otomobiller aldı. Eskinin izinin kalmadığı Sur’da yaklaşık 3 yıl önce elektrikli faytonlar yer aldı. Sur’da uzun aradan sonra tekrar Gazi Caddesi’nde vatandaşlara hizmet veren elektrikli faytonlar, adeta nostaljiyi yaşattı. Elektrikli faytonların yerini aldığı Sur Gazi Caddesi’nde vatandaşlar, caddenin araç trafiğine kapatılıp, eskiyi andıran projelerle gelen turistlerin de rahatlayacağını, böyle olmasının daha güzel olacağını dile getirdi.

“Sur içi trafiği kaldırmıyor, böyle faytonların olması iyi olur”

Fayton işletmecisi Hüseyin Çiçek, geçmişte önce atlı faytonlar olduğunu, ulaşım aracı olarak kullanıldığını belirtti. Diyarbakır’da 1993 yılından itibaren faytonların tamamen kalktığını dile getiren Çiçek, “Biz de bu elektrikli fayton girişiminde bulunduk. Çevre dostu olarak biz bu faytonumuzu kullandık, fosil yakıt kullanmıyoruz. Tamamen elektriklidir. Nostalji diyebiliriz. Geçmişimizde gelin arabaları olarak faytonlarımız çok güzel süslenirdi. Faytonlar konvoy halinde Diyarbakır’ı gezerlerdi. Bu şekilde böyle bir girişimde bulunduk. Son 3 yıldır biz bu faytonu getirdik. Hemşehrilerimizin de çok güzel ilgisini çekiyor. Çok beğeniyorlar, bizi tebrik ediyorlar. Gerek hayvanların gördüğü eziyetin önüne geçmemiz için, gerek nostalji yapmamız için tebrikler alıp, teşekkür ediyorlar. Genelde rezervasyonla çalışıyoruz. Rezervasyonumuz olmadığı vakit Dağkapı’da duruyoruz. Kısa turlar atıyoruz. Gelin arabası olarak hizmet veriyoruz. Hz. Süleyman Camisi, Ongözlü Köprü, tarihi yerleri geziyoruz. Diyarbakır’ı tanıtıyoruz. Kendimizce, bilgimizce bunu yapıyoruz. Sur içi trafiği kaldırmıyor, zaman zaman çok sıkışıklık oluyor. Bu faytonlardan olması çok iyi olur. Esnaf da rahatlar, gelen turistler de rahatlar. Pandemi döneminde biz gelen misafirlerimizi maskesiz bindirmiyoruz. Daha önce 5 kişi alıyorduk, şu an 3 kişiden fazla almıyoruz” dedi.

Faytona binen vatandaşlardan Merdan Berti, Diyarbakır’da böyle şeylerin olmasına çok sevindiğini ifade etti. Faytona özgü caddenin ve eskiyi andıran projelerin olmasının daha güzel olacağını kaydeden Berti, “Gezdik gayet güzel. Yaşımızdan dolayı, televizyonlardan izlediğimiz kadarıyla güzel bir şeyler yaşattı bize” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.