Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Silvan’da lavantalar kadın eliyle toprakla buluştu

DİYARBAKIR’IN SİLVAN İLÇESİNDE TARIMDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK VE İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK AMACIYLA YAPILAN ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA İLK LAVANTA EKİMİ MESİL KEPOLU’NUN 70 DÖNÜMLÜK TARLASINDA YAPILDI. SİLVAN İLÇESİNDE İLK KEZ EKİMİ YAPILAN LAVANTALAR, KADIN ELİYLE TOPRAKLA BULUŞTU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Silvan’da lavantalar kadın eliyle toprakla buluştu
176 views
25 Kasım 2020 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde tarımda ürün çeşitliliğini artırmak ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında ilk lavanta ekimi Mesil Kepolu’nun 70 dönümlük tarlasında yapıldı. Silvan ilçesinde ilk kez ekimi yapılan lavantalar, kadın eliyle toprakla buluştu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının yüzde 70 hibe sunduğu Silvan Tarım Ürünlerinin Çeşitliliğini Artırılması Projesi kapsamında 70 dönümlük tarlada lavanta ekimi yapıldı. Yeşilköy Mahallesinde düzenlenen lavanta ekim törenine Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejat Arslan, çiftçiler ve davetliler katıldı. Törende konuşan Kaymakam Çelik, Silvan’da önemli ürünlerin yetiştiğini belirterek, ürün yelpazesinin artırılması amacıyla bugün ilk kez lavanta ekimini yaptıklarını söyledi. Kaymakam Çelik, “Bu süreçte Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte çok çalışmalar yaptık. Ziraat mühendisi arkadaşlarımızı değişik bölgelere gönderdik. İstişare toplantıları yaptık. Verimliliği yüksek olan lavantada karar kıldık. Bugün iştirakçimiz Mesil Kepolu’na ait tarlada ekimini yaptık. Burada elde edeceğimiz sonuçlara göre önümüzdeki yıl çiftçilerimizi yönlendireceğiz. Biz inanıyoruz ki lavanta Silvan ilçemize çok yakışacak ve uyum yaşayacak bir bitki” dedi.

Silvan Tarım ve Orman Müdürü Nejat Arslan da lavantaların tamamen organik usullere göre yetiştirileceğini söyledi. Arslan, “Katma değeri yüksek tıbbı aromatik bitkilere göre bir ilk olacak. Burada elde edilecek gelir, katma değer ile birlikte çiftçilerimize kar sağlayacağız. Silvan Barajı Sulama Projesinin devreye girmesiyle birlikte bölgemizde var olan ürün çeşitliliği artırılacaktır. Lavanta giriştik projemiz GAP İdaresi tarafında kabul edilip uygulamaya geçildi. Bundan sonra bölgemizde tıbbı aromatik bitkiler yetiştirmek, bunun işlemesini yapıp, tesislerde ham maddesini elde ederek çiftçilerimizin gelir düzeyini artırmayı hedefliyoruz. 60-70 dönüm arazi üzerinde uygulama yapıyoruz. Bu arazilerde elde edeceğimiz gelir yüksek olacak. Ürünler birinci yıl çiçek açmaya başlayacak. ikinci üçüncü yılda pik yapacak. Hasat verdikten sonra kurutulacak. Entegre tesislerinden yağı çıkarıldıktan sonra satışa sunulacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından lavantalar toprağa ekildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.