Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kulp’ta, telef olan ipek böcekleri ile ilgili çalışma başlatıldı

TÜRKİYE’DE İPEK KOZASININ YÜZDE 62’SİNİN KARŞILANDIĞI, DİYARBAKIR’IN KULP İLÇESİNDEKİ KOZA ÜRETİCİLERİNİN ÇOĞU BU YIL ÜRETTİKLERİ İPEK BÖCEKLERİNİN KOZA VERMEDEN TELEF OLMASI NEDENİYLE EMEKLERİNİN BOŞA GİTMESİ KULP ZİRAAT ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI UĞUR AKDENİZ’İ HAREKETE GEÇİRDİ. AKDENİZ, ZARARI OLAN ÜRETİCİLERE GEREKLİ DESTEĞİN VERİLMESİ İÇİN İLGİLİ KURUMLARLA İRTİBAT HALİNE GEÇTİĞİNİ BELİRTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kulp’ta, telef olan ipek böcekleri ile ilgili çalışma başlatıldı
79 views
05 Haziran 2021 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de ipek kozasının yüzde 62’sinin karşılandığı, Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki koza üreticilerinin çoğu bu yıl ürettikleri ipek böceklerinin koza vermeden telef olması nedeniyle emeklerinin boşa gitmesi Kulp Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akdeniz’i harekete geçirdi. Akdeniz, zararı olan Üreticilere gerekli desteğin verilmesi için ilgili kurumlarla irtibat haline geçtiğini belirti.

Ülkemizde ipek böceğinden kozaya, üretilen kozadan da ipek ipliğine dönüşümü sağlayacak tek entegre tesisin Kulp’ta olduğunu belirten Kulp Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akdeniz, ”Ülkemizde 2019-2020 üretim sezonunda yaş koza üretiminin yüzde 62’sini ilçemiz tek başına karşılamıştır. Bu yıl geçen üretim sezonuna oranla yüzde 15 üretim artışı öngörüyorduk. 787 aileye 2 bin 250 paket böcek dağıtımını gerçekleştirdik. Bölgeyi etkisi altına alan kuraklıktan ne yazık ki ipek böceği üretici de ciddi manada etkilenmiştir. Beklediğimiz yağışların olmaması böceğin tek besin kaynağı olan dut yapraklarında ciddi kirliliğe neden olmuştur. Yaprağın yüzeyindeki kirlilik yani yaprağın taze olamayışı ipek böceğinde toplu ölümleri beraberinde getirmiştir. Ne yazık ki hem ilçe merkezinde hem de kırsal mahallelerimizde üreticilerimizden bu anlamda şikayetler duymaktayız. İlçe Kaymakamımız Mustafa Gözlet ile yaptığımız görüşmelerde kendisinin de durumdan haberdar olduğunu, zararı olan üreticilere gerekli desteğin verilmesi için ilgili kurumlarla görüşmenin sağlanması noktasında üreticilerimizin yanında olacağını ifade etmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.

782 koza üreticisinin bulunduğu ve yılda yaklaşık 60 ton yaş koza üretilen Kulp ilçesinde geçimlerini sağlayan çok sayıda üretici, ipek böceklerinin koza vermeden telef olması nedeniyle emekleri boşa gitmesi sonucu yetkililerden yardım talebinde bulunmuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.