Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kulp’ta bağ küllemesine karşı mücadele başladı

DİYARBAKIR’IN KULP İLÇESİNDEKİ ÇİFTÇİLER KÜLLENME VE ZARARLI HASTALIKLARA KARŞI HUMMALI BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI. BAĞ VE BAHÇELERİNİ KÜLLEME İLE ZARARLI HASTALIKLARA KARŞI İLAÇLAYAN ÇİFTÇİLER BU SENE VERİMİN GEÇEN SENEYE NAZARAN DAHA FAZLA OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kulp’ta bağ küllemesine karşı mücadele başladı
149 views
15 Mayıs 2021 - 13:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki çiftçiler küllenme ve zararlı hastalıklara karşı hummalı bir çalışma başlattı. Bağ ve bahçelerini külleme ile zararlı hastalıklara karşı ilaçlayan çiftçiler bu sene verimin geçen seneye nazaran daha fazla olduğunu ifade etti.

Kulp ilçesinin Hamzalı Mahallesinin ilçenin üzümleriyle nam saldığını ifade eden çiftçilerden Savcı Taş, “Kulp ilçesinde en çok üzüm bağları bizim köyde bulunmaktadır. Kulp’ta üzüm denince akla Hamzalı üzümleri gelmektedir. Üzümlerimiz Kulp ilçenin diğer köylerine göre erken çıkar. Her sene Ağustos ayının sonlarında üzümlerimiz çıkmakta ve bağ bozumu yapmaktayız. Her sene Mayıs ayında bağ hastalıklarıyla mücadele etmekteyiz bunun başında bağ küllemesi gelmekte. Bağ küllemesi, asmanın yapraklarında, çiçek ve sürgünleri ile tanelerinde zarar yapar. Hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiği, üzeri kül serpilmiş gibi durum aldığı ve zamanla tanelerin çatladığı görülür. Çubukların hastalanmasına ve önemli mahsul kaybına sebep olur. Dolaysıyla hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider. Bu sebeple her sene Mayıs ayının ortalarında başlayarak 20 gün arayla en az üç defa küllenmeye karşı ilaçlama yapıyoruz. Bu sene üzüm çok iyi, daha fazla verim almak için zamanında ilaçlama yapıyoruz, inşallah bu vesileyle küllenmeyi önleriz ve verimi artırırız” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.