Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’da çiftler için evlilik ve gebelik okulu açıldı

DİYARBAKIR’IN BİSMİL İLÇE KAYMAKAMLIĞI VE BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE İLÇEDE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN SON BULUNMASI, EVLİ ÇİFTLERİ BİLGİLENDİRME, İLİŞKİDE YARDIMCI OLMAK İÇİN EVLİLİK OKULU, ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN VEYA GEBE OLAN KADINLARA ÖZEL GEBELİK OKULUNUN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Diyarbakır’da çiftler için evlilik ve gebelik okulu açıldı
95 views
28 Ocak 2021 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’ın Bismil İlçe Kaymakamlığı ve belediyesi öncülüğünde ilçede kadına yönelik şiddetin son bulunması, evli çiftleri bilgilendirme, ilişkide yardımcı olmak için evlilik okulu, çocuk sahibi olmak isteyen veya gebe olan kadınlar için de özel gebelik okulunun açılışı gerçekleştirildi.

Bismil ilçesi Kardeşlik Parkındaki evlilik ve gebelik okulu açılışına, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, kurum amirleri ve evli çiftler katıldı. Kurdele kesiminden sonra konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kaymakam Türkmen, evlilik okulunu Bismil’e kazandırdıklarını kaydetti. Kaymakam Türkmen, “Bismil’de, kaymakamlık ve belediye olarak ilçemizde evlilik okulunu açtık. Bismil’de yeni evlenen çiftlerimize evlilik kurumunun ne kadar ciddi bir kurum olduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bu noktada daha etkili iletişim içerisinde bulunabilen, daha mutlu çiftler ve kadına yönelik şiddetin engellendiği aileler kurmayı umut ediyoruz. Evlilik okulumuz Bismil Belediyesi önderliğinde müftülük personelimiz, ilçe sağlık personeli, sosyal hizmet uzmanlarımız, psikologlarımız ve avukatlarımız tarafından hazırlanan bir eğitim programı sunmaktadır. Evlenme amacıyla belediyemize müracaat eden çiftlerimizi evlilik programımıza dahil ediyoruz. Bu evlilik programı çerçevesinde haftanın bir günü bu çiftlerimizi, programımıza dahil ederek eğitim veriyoruz. Bunun dışında çiftlerimizin merak ettiği soruları da uzman personellerimiz tarafından yanıtlıyoruz. Bu konular içerisinde etkili iletişim yöntemleri evlilik içereninde iletişim, İslam’da evlilik, evliliğin medeni hukukluğu çerçevesinde hukuksal boyutu ve evlilik içerisinde çiftlerimize birbirlerine insani olarak duyması gereken saygı ve sabrı anlatmaya çalışıyoruz. Bu hizmetimiz sadece yeni evlenen çiftler için değil, beraberliğin üzerinde belki yıllar geçen çiftlerimize de bu hizmetimizi vermeye planlıyoruz” dedi.

Çiftlere eğitim veren avukat Gülşah Hillez ise evlilik yaşının kırsal alanlarda ciddi anlamda düşük olduğunu kaydetti. Hillez, “İnsanlar evlenirken evliliğin ne olduğuyla ilgili duruma vakıf değiller. Bu vakıf olmamak ve olgunluğa erişememek sonrasında problemlerin ardı arkasını kesmiyor, daha sonra var olan durumun üstüne kötü şeyler gelince çocuk oluyor, çocukları olduğunda da çocuklara yansıyor. Bu program ciddi anlamda devlet politikası haline gelmeli, çocuk yapmak için bile ciddi bir sertifika programından geçilmeli. Çünkü kırsal bölgedeyiz, evlilik yaşı gerçekten biraz daha düşük ama gönül isterdi ki yaş olarak biraz daha olgunluğa erişen insanların başvuru yapması bizim onlara anlatmamız ve olayı anlamaları daha sonra buna uygun olarak gerçekten evlenip evlenmemelerine karar vermeliydiler. Şu anda başvuruları alıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından evlilik ve gebelik okulunun açılışı gerçekleştirildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.