Diyarbakır Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çırak olarak başladığı meslekte şimdi çalıştıracak çırak bulamıyor

SUR İLÇESİNDEKİ MARANGOZLAR ÇARŞISI’NDA TAHTA BEŞİK ÜRETEN ÖZCAN ASENA ÇIRAK OLARAK BAŞLADIĞI MESLEĞİNİ 30 YILDIR SÜRDÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEREK,” DEVLETİMİZİN YETKİLİ KURUMLARINA DA SESLENMEK İSTİYORUM. BÜYÜK ATÖLYELER AÇILMASI VE BİZLERİN ORADA GENÇLERİMİZİ VE ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRELİM, MESLEĞİMİZ ÖLÜP GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çırak olarak başladığı meslekte şimdi çalıştıracak çırak bulamıyor
147 views
03 Aralık 2020 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Marangozlar Çarşısında tahta beşik üreten Özcan Asena, çırak olarak başladığı mesleğini 30 yıldır sürdürüyor. Mesleğin göz göre göre öldüğünü aktaran Asena, yetkililerin atölyeler açarak mesleklerinin yaşatılmasını istedi.

Sur ilçesindeki Marangozlar Çarşısı’nda tahta beşik üreten 42 yaşındaki Özcan Asena, çırak olarak başladığı mesleğini 30 yıldır sürdürüyor. Kentte tahta beşik üretimini yapan kendisiyle birlikte 3 ustanın kaldığını belirten Asena, ürettikleri beşikleri Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiğini söyledi. Çıraklıktan başladığı mesleğini yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Asena, bir zamanlar her ailenin çocuklarını büyüttüğü tahta beşiklere ilginin her geçen gün azaldığını vurguladı. Asena, “Eskisi gibi kimse pek beşikle ilgilenmiyor. Bir beşiği ancak 2 günde üretebiliyoruz. Sipariş üzeri genellikle yapıyoruz. Haftada 1 veya 2 tane satıyoruz. Tabii eskiden bu sayı daha fazlaydı. Artık bu işi yapan kişi sayısı çok az, nesil kalmadı. Yapıtlığımız bu beşikler çok sağlıklı. Ben de bu beşiklerde büyüdüm, bu sanat altın bir bileziktir. Gerçekten işi ehliyle yaparsa usta çok iyi gelir elde eder” dedi.

“Gençlerimizi ve çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz”

Mesleklerinin unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına girmemesi için çalıştıklarını aktaran Asena, “Mesleğimiz unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına girmemesi için çalışıp çabalıyoruz. Halkımıza da seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı sanata yönlendirin. Sanat altın bileziktir nereye giderse gitsin ekmeğini çıkarır. Devletimizin yetkili kurumlarına da seslenmek istiyorum. Büyük atölyeler açılması ve bizlerin orada gençlerimizi ve çocuklarımızı yetiştirelim, mesleğimiz ölüp gitmesini istemiyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.